Vychádzka do prírody s lesníkom PDF Tlačiť E-mail
environmentalna_vychadzka1environmentalna_vychadzka2environmentalna_vychadzka3environmentalna_vychadzka4environmentalna_vychadzka5environmentalna_vychadzka6
Človek je strojcom vlastného šťastia, ale aj charakteru. Rozhodli sme sa dňa 05. decembra 2012 popoludní opäť pomáhať a prežiť spolu pekné chvíle v prírode. Koordinátorka environmentálnej výchovy p. uč. Bazárová pozvala hosťa p. Pitka zo Spišskej Novej Vsi. Je dlhoročným lesníkom a poľovníkom celým svojím srdcom. Pozná revír v okolí našej obce a všetkých jeho zvieracích obyvateľov.
Od školy sme sa vybrali k časti "Lempuš". Pozorovaním stôp zvierat sme sa nechali zlákať hlbšie do lesa a obhliadali zimnú prírodu: omrznuté stromy, obhrýzenú kôru stromov, chumáč srsti zachytený na pníku jedličky. Ujo lesník nám celou cestou rozprával dlhoročné zážitky a skúsenosti, opisoval správanie zvierat, podmienky života zvierat v zime a na jar. Zahŕňali sme ho zvedavými otázkami a rozhovor nemal konca.
Cieľom našej cesty bola od začiatku nielen prechádzka a pozorovanie, ale hlavne pomoc. Niesli sme so sebou potravu. Každý z nás doniesol čo mohol - šupky zo zemiakov, jablká, zrno, suchý chlieb. Pri ceste späť sme si obzreli nádherný posed, počúvali sme rozprávanie o sledovaní zvierat skoro ráno, o výbave lesníka, o vhodnej potrave pre zvieratká aj o love a ochrane živočíchov.
Ani sme sa nenazdali a kráčali sme domov. Veľmi sa nám nechcelo, ale už nám začínalo byť chladnejšie. Vonku prituhlo a vetrovky aj čižmičky prestávali hriať. Opäť sme si uvedomili, že my sa vraciame domov a vyspíme sa pod teplou perinkou. Zvieratká zostávajú v lese. Celý deň aj noc. Bez teplej periny a teplého čajíka od mamky. Napadla nám myšlienka - bude ich hriať aspoň teplo nášho skutku a láska v našich srdciach?
 
Reklamný prúžok

Prieskum

Páči sa Vám naša nová stránka?