Beseda s včelárom PDF Tlačiť E-mail
vcelar1vcelar2vcelar3vcelar4vcelar5vcelar6
Med - úžasný produkt prírody, bez ktorého si nevieme predstaviť Vianoce v podobe perníkov, či ako prvá pomoc pri chrípke. Aj napriek súčasnej dobe, ktorá sa spolieha skôr na silu človeka pri liečení, ako na silu prírody, má a dostáva med svoju dôležitú úlohu. Keďže sa žiaci v prírodovede, a aj v rámci environmentálnej výchovy, zoznamujú so životom včiel z odborného hľadiska, niet nad názorné učenie. Práve preto sme oslovili starého otca Filipa na Vilka Farkašovských, ktorý je včelárom, aby deti hravou formou zasvätil do života a práce nielen včelára, ale aj včiel. Pán Fabián zo Spišskej Novej Vsi nám veľmi pútavo porozprávala od vývinu včielky, cez všetky fázy jej života a ich charakteristiku ( včielka-vajíčka, včielka-kukla, včielka-upratovačka, včielka-kŕmička, včielka-lietavka-výskumník-hľadač, včielka-robotnica ). oboznámil nás s úlohou kráľovnej, no a samozrejme s namáhavou prácou pri celoročnej starostlivosti o úle, spracovaním medu, výrobou rámikou do úľa.  Dedko - včelár deťom ukázal všetko, všetkého sa mohli dotknúť ( plasty, vosk, rámček, úľ, úlik, dymák ). Vypočuli si odpoveď na otázku: " Čo robiť, ak ma uštipne včela?"
Na záver našej 90 minútovej besedy si ceti vyskúšali funkčný dymák, pomocou ktorého sa včielky zadymujú pre zjednodušenie práce včelára so včelami. Odmenou bolo rozpúšťanie medu na jazyku, s ktorým sme sa podelili ako v jednom úli.
"Čerešničkou na torte" tejto besedy bol zážitok o dva dni neskôr, keď sme so žiakmi pozorovali na školskom dvore včielky na púpavách. Naozaj, na zadných nôžkach mali naložený poriadny náklad - peľ.
Skúste sa aj vy zastaviť, pozorovať včielku a uvedomiť si jej úžasnú trpezlivosť a vytrvalosť pri jej "mravčej" práci. Nie nadarmo sa hovorí: " Si usilovný ako včielka."
Hosťovi sa chceme poďakovať za úžasný zážitok, ktorý mohli žiaci aj učiteľky prežiť, vidieť a zároveň sa učiť.
 
Reklamný prúžok

Prieskum

Páči sa Vám naša nová stránka?